גיזום עצים

גיזום עצים היא פעולה אשר מבצעים כאשר ישנו אזור או מקום שאינו בטיחותי לקהל הרחב. זה יכול להיות עצים שלא טופלו, עצים שלא טופלו בצורה מקצועית ומהווים סכנה של קריסתם בשלמותם או של הענפים, פלישת ענפים לחצרות סמוכים, נשל מעצים שגורמים לסתימת מרזבים ומערכות ניקוז או אפילו כמות גדולה של עצים שאינה נחוצה.

מהו גיזום עצים?


גיזום עצים היא פעולה שבה  גוזמים את ענפי העץ הארוכים אשר מפריעים לשדה הראייה של מרחבנו. הגיזום נעשה בצורה מבוקרת ומפוקחת ע"י איש מקצוע כל כמה חודשים בהתאם לצמיחת העץ. ישנם סוגי שונים של גיזום עצים אשר כוללים בין היתר: גיזום הקצרה, גיזום הסחה, גיזום דילול, גיזום חידוש. גיזום העץ נעשה בהתאם למצב העץ. כך שאם יש לנו עצים שלא טופלו בצורה מקצועית וכתוצאה מכך הם לא במיטבם גיזום דילול יעזור לעץ בצמיחה חזקה ובריאה יותר.

צורות גיזום עצים

גיזום עצים נעשית בכמה צורות שונות  אשר כוללים:

גיזום הקצרה- בגיזום זה מקצרים ענפים ארוכים מדיי, הגיזום הוא בדר"כ לא יותר משליש מאורך הענפים.

גיזום הסחה- בגיזום זה יש שליטה על בעיצוב הנוף בהתאם לבקשתנו. גיזום זה נועד לכוון את צמחית הענפים לכיוון הרצוי להם.

גיזום דילול- בגיזום זה מסירים את כל הענפים השלמים עד לבסיסם, על מנת שיביא לצמיחת ענפים חדשים וחזקים שיחליפו את הענפים הבוגרים.

גיזום חידוש- בגיזום זה גוזמים את כל ענפי העץ מבסיס הגזע. גיזום זה נעשה לעצים מנוונים אשר רוצים לחדש אותם ולשנות את המראה שמיושן שלהם במראה רענן יותר וחדיש.

מהן מטרות גיזום עצים?

גיזום עצים מבוצע על מנת לענות על המטרות הבאות:

עיצוב העץ-  על מנת למנוע פיצולים והסתעפויות של ענפים יש לבצע גיזום עצים אשר גורם להתחזקות גזע העץ ואי פיצול והסתעפות הענפים. התפתחות ובניית עץ עם מבנה תקין ונכון משרת את צרכי האדם אשר כוללים הצלה מפני השמש ועוד.

קיצור הענפים- גיזום ענפים ומניעת שבירתם עקב מזג אוויר סוער כמו רוחות, גשמים ועוד וכן עומס של פירות על העץ, עוזר לשמור על העץ.

כניסת קרינת שמש אל חלקי העץ- עם גיזום עצים קרינת השמש יכולה להיכנס אל החלקים הפנימיים של העץ, כך העץ יכול לצמוח מהר יותר שיש לו אור שמש.

חשיבות גיזום עצים

גיזום עצים נועד על מנת לשמור על שדה ראייה תקין עבור נהגים והולכי רגל. עצים אשר מוצבים בשדרות רחוב וענפיהם הארוכים חוסמים את שדה הראייה לנהגים והולכי רגל, יכולים לגרום לתאונות דרכים. על מנת למנוע מצב זה גוזמים עצים כל תקופה מסוימת על מנת לא הגיע למצב של שדה ראיה לקוי. מעבר לכך, ישנם מקומות בהם העצים מהווים סכנה ממש בין אם זה קריסת עצים עקב רוחות חזקות, או סתימת מרזבים ומערכות ניקוז, או פלישת הענפים לחצרות ועוד. הגיזום מתבצע באופן מקצועי ומבוקר והוא מתבצע כל כמה חודשים בהתאם למצב העץ.

אילו עצים גוזמים?

מכיוון שלא כל העצים זקוקים לגיזום, ישנם כמה סוגי עצים שכן זקוקים לגיזום מאחר שענפיהם ארוכים עד מאוד ואין דרך אחרת למנוע זאת חוץ מגיזום. מדובר על עצים שיחיים, עצים גדולים אשר נוטים לפתח מספר גזעים ועוד.