קולטים לדוד שמש

קולטי השמש אשר נמצאים לצד דודי השמש, אמורים לקלוט את קרני השמש  וזאת על מנת שיחממו את המים הזורמים מהדוד אל הקולטים. דוד השמש מורכב משני חלקים עיקריים: ודד שמוצב על הגג במנח מסוים וכן קולטי השמש שלו שנמצאים לצידו שהם למעשה שני משטחים שחורים אשר אמורים לקלוט את השמש.

מהם קולטי שמש?

קולטי שמש הם חלק בלתי נפרד מדוד השמש שלנו והם עובדים יחדיו זה לצד זה.  מדובר על משטחים סולאריים אשר יש להם זכוכית מיוחד שמגינה עליהם. הם נמצאים לצד דוד השמש וקולטים את קרינת השמש וכן פולטים חום. בסופו של תהליך הקולטים אחראים למים החמים שיש לנו בברז המים החמים ושאיתם אנו מתקלחים בימי החורף הקרים וכן בימי הקיץ החמים.

איך עובדים הקולטים?

קולטי השמש הם משטחים אשר קולטים את קרני השמש ופולטים חום. כאשר הם מבצעים פעולות אלו, המים עולים למעלה וכאשר הם מתחממים הם עוברים לדוד והמים הקרים עוברים לתחתית מאחר ויש מים חמים מעליהם. קולטי השמש מחזיקים לאורך שנים רבות, תלוי באיכות הקולטים שיש ברשותכם. כמו כן, בימי הקיץ החמים הקולטים אינם עובדים בעוצמה גבוהה כמו בימי החורף הקרים וגשומים. כך שבימי הקיץ אין צורך להדליק את דוד השמש בכלל, מאחר שהקולטים הופכת את אנרגיית קרני השמש במהירות למים חמים ללא צורך בהדלקת הדוד. בימי החורף נאלץ להדליק את הדוד בהתאם לשימוש שאנו צריכים.

איך בוחרים קולטי שמש איכותיים?

אם אתם רוצים קולטי שמש איכותיים שיישארו לאורך זמן רב, חשוב שתרכשו קולטים לא זולים מחברה ידועה אשר נותנת אחריות מלאה של כמה שנים, במידה וקורה משהו לקולטים בטרם זמנם. ההשקעה בקולטי שמש איכותיים ויקרים תבטיח לכם ביטחון לאורך זמן רב של  לפחות עשר שנים. מאחר שישנם מגוון סוגים של קולטי שמש חשוב שתדעו את כל סוגי הקולטים וכן תקבלו עצות מחברים, משפחה, שכנים ועוד על סוגי קולטים שהם רכשו או המלצה של איש מקצוע בתחום דודי השמש אשר ישמח לתת לכם את כל המידע שאתם זקוקים לו בתחום קולטי השמש, וכן להמליץ לכם על קולטים טובים וחזקים בשוק.

התאמת קולטי שמש

על מנת להתאים את קולטי השמש לדוד השמש שיש ברשותכם חשוב לשים לב לפרמטרים הבאים:

גודל הקולט- קחו בחשבון שאתם קונים קולטים שהם יכולים להגיע בגדלים שונים. לכן חשוב לדעת איזה גודל דוד שמש יש לנו: אם דוד השמש עם נפח קטן של 80-120 ליטר יתאימו לו קולטים קטנים. אך אם מדובר על דודי שמש עם נפח גדול יותר של 150 ומעלה יתאימו לו קולטי שמש גדולים, אשר יעבירו יותר חום ויקלטו יותר מקרני השמש.

זווית ההתקנה- חשוב לשים לב לזווית ההתקנה של הקולטים ולראות שהם בזווית בהם הם קולטים כמה שיותר קרני שמש לאורך שעות היום.

מתכות הקולט- לקולט יש מתכות אשר בעזרתן הוא מוליך את החום. לרוב מדובר על ברז, אך ישנם מקרים בהם כדאי לבחור במתכות חזקות יתר ואיכותיות על מנת שלא יחלידו או יפתחו חלודה במהלך השנים.