שאלות ותשובות

אתר האיגוד הישראלי לבעלי המקצוע הוא אתר לאיתור בעלי מקצוע במגוון מקצועות שונים. באתר ניתן למצוא בעלי מקצוע שונים אשר קרובים לאזור מגוריך ולבחור את בעל המקצוע שמתאים בהתאם לצרכים האישיים שלך. על מנת לחפש את בעל המקצוע יש להקליד שם את בעל המקצוע במנוע החיפוש ומנוע החיפוש יאתר לך את כל אנשי המקצוע בתחום באזור אותו בחרת.

       מהו בעל מקצוע חאפר?


החאפר הוא למעשה חובבן ולא איש מקצוע אשר עובד עם קבלות ויש לו את הרישיונות המקצועיים לעיסוקו. עבודתו של החאפר היא לרוב עבודה שגורמת לנזקים כבדים אח"כ. מדובר על אדם שעובד ללא קבלות, מאחר באופן כרוני, נעלם באמצע העבודה ומסרב לעבוד עם חוזים וכתבי אחריות.

איך תזהו חאפר?

לחאפר ישנם כמה פרמטרים שמפלילים אותו ישר, פרמטרים אלה כוללים:

עבודה ללא קבלות- לרוב חאפר עובד ללא קבלות ומעלים מס. עבודה ללא קבלות היא למעשה עבודה ללא אחריות, חשוב לקבל קבלה על העבודה שבוצעה. עבודות ללא קבלות הן עבודות שעוברות על החוק. במידה ולבעל המקצוע אין קבלות זה צריך להדליק לכם נורה אדומה התעקשו על זה.

איחורים- בעל מקצוע חאפר לרוב מאחר, ממציא תירוצים שונים שהוא מתעכב בגלל סידורים שונים או שהוא בדרך. לרוב הוא משקר ועל הדרך מטפל בעוד תקלה עד שהוא מגיע אליכם. מעבר לכך בעל מקצוע שמאחר מעיד עליו שהוא לא מקצועי ולא לוקח את לקוחותיו ברצינות.

העלמות באמצע עבודה- להיעלם לכמה שעות באמצע יום עבודה הוא דבר שלא מקובל אצל בעל מקצוע, אם מגיע לכם אדם כזה שנעלם באמצע יום עבודה וחוזר מתי שבא לו, זה מעיד על חוסר רצינות ויש מצב שהוא עובד על שני פרויקטים במקביל, אל תוותרו לאיש מקצוע שמאחר.

מחיר נמוך- לרוב חאפר גובה מחיר נמוך מדיי מאשר בעל מקצוע מקצועי. אל תתפתו למחיר נמוך וזאת מאחר שמחיר נמוך עולה יקר יותר. לרוב מדובר על עבודה שאינה ברמה גבוהה ומצריכה שוב תיקון של בעל מקצוע.

כתב אחריות או חוזה- מי שמסרב לתת לכם כתב אחריות או חוזה על העבודה שהוא מבצע, צריך להדליק לכם נורה אדומה ויש סיכוי שתקבלו עבודה גרועה. בעל מקצוע שאינו חאפר לרוב נותן כתב אחריות או חוזה בלי שתזכירו זאת.

חלקי חילוף משומשים או לא מתאימים- חאפר לרוב מגיע עם חלקי חילוף משומשים או לא מתאימים. בדקו שבעל המקצוע משתמש בחלפים מקוריים ומתאימים. שימוש בחלקי חילוף משומשים או לא מתאימים עלול לגרום לנזק גדול יותר.

כיצד ניתן להימנע מחאפר?

על מנת להימנע מחאפר חשוב לבצע מספר בדיקות מקדימות אשר כוללות בין היתר את הפרמטרים הבאים:

בדיקת פרטים על בעל המקצוע- חשוב לבדוק בטרם הזמנת איש מקצוע פרטים אודות בעל המקצוע כמו וותק, תעודות, חוות דעת על בעל המקצוע, האם הוא מופיע לאתרי אינדקס שונים לבעלי מקצוע במידה וכן האם באתרים הללו בודקים את אנשי המקצוע לעומק או נותנים לכל בעל מקצוע לפרסם.

פגישה- חשוב לבצע פגישה פנים מול פנים עם בעל המקצוע, וזאת מאחר ששיחה טלפונית אינה מדד מספיק טוב להתרשמות בעל המקצוע. כאשר מדובר על פרויקטים גדולים של שיפוצים חשוב להיפגש עם הקבלן לפני שחותמים על החוזה. חושב שכל מה שאתם מסכמים ביניכם יהיה כתוב בהסכם ההתקשרות ביניכם, כדאי אם חס וחלילה יקרה משהו יהיה לכם למי לפנות בטענה. וכמובן בקשו מבעל המקצוע שמות של לקוחות אשר בוצעה אצלם עבודה, בקשו לראות תעודות על מקצועו, וכן עבודות שונות שעשה.

אחריות- אל תוותרו על אחריות על השירות שאתם צריכים לעשות. דאגו לקבל אחריות גם על עבודה קטנה, אחרת תצטרכו להזמין שוב את בעל המקצוע על מנת שיטפל בתקלה ולשם כסף נוסף. על מנת למנוע מקרה זה חובה עליכם לבקש אחריות מאיש המקצוע, אם בעל המקצוע מתחמק זה אמור להדליק לכם נורה אדומה שהוא לא מקצועי, התרחקו ממנו.

השוואת מחירים- חשוב מאוד שתעשה השוואת מחירים בין כמה בעלי מקצוע. בדר"כ חאפר ייתן לכם הצעת מחיר נמוכה מאשר בעל מקצוע שאינו חאפר. אל תתפתו לסגור עם בעל מקצוע שנותן מחיר נמוך, מחיר נמוך עלול לעלות לכם ביוקר. התקשרו לכמה בעלי מקצוע וקחו את ההצעה שמתאימה לכם ביותר. הכי מומלץ לקחת מחיר ביניים לא נמוך מדיי ולא גבוה מדיי. אל תוותרו על שלב השוואת המחירים גם בגלל לחץ, ככל שתקבלו הערכה מסוימת על הנזק מכמה בעלי מקצוע ככה תדעו באיזה בעל מקצוע לבחור.

מהו בעל מקצוע שרשום כחוק עם חשבונית?

בעל מקצוע אשר רשום כחוק עם חשבונית הוא בעל מקצוע אשר עובד על פי החוק עם חשבוניות או קבלות. ורשום כעוסק פטור או מורשה. לפי החוק על כל עבודה אשר מתבצעת ע"י איש מקצוע יש להוציא חשבונית או קבלה, החשבונית או הקבלה הם למעשה האישור שמקבל הלקוח עבור העבודה שבוצעה. ללא קבלה או חשבונית נחשבת העבודה ללא מדווחת ולעבודה שחורה אשר נכנסת לכיס של בעל המקצוע. באתר רשות המיסים תוכלו לבדוק לפי ח.פ ניתן לאתר באתר רשות המיסים אם בעל המקצוע רשום כחוק עם חשבונית.

איך נדע שנותן השירות הוא בעל מקצוע?

על מנת לדעת אם נותן השירות הוא בעל מקצוע נבדוק באתר רשות המיסים ונבקש ממנו תעודות ורישיון המעיד על היותו בעל מקצוע.

מה זה אחריות על עבודה בלבד ללא אביזרים נלווים?

אחריות על עבודה בלבד ללא אביזרים נלווים היא למעשה אחריות על העבודה עצמה ללא שימוש באביזרים הנדרשים לשם בדיקה או תיקון.

מה זה אחריות עם אביזרים\ חומרי גלם נלווים?

מדובר על אחריות שמקבל הלקוח בנוסף לאחריות שיש לו על התקלה שטיפל בה. במהלך התיקון בעל המקצוע משתמש באביזרים שונים, חומרי גלם על מנת לאתר את התקלה לעומק או לטפל בה, שימש באביזרים אלו הוא בנוסף למה שהוא משתמש באופן רגיל ויום יומי. ועל כן גם לאביזרים וחומרי גלם נלווים ניתנת אחריות.

האם בעל המקצוע חייב לתת אחריות ?

בעל המקצוע חייב לתת אחריות על התיקון שביצע, אם הוא לא נותן אחריות הוא עובר על החוק. כל תיקון אשר מתבצע יש לו אחריות שונה, על דוד שמש האחריות היא עד עשר שנים ואילו לתיקון צינור עד שנה.

עוד פרטים >>>>