שאיבת ביוב

כל מי שגר בבית ישן ומשותף עם שכנים יודע מה זה סתימת ביוב אשר מתרחשת כל כמה שנים ולעיתים חודשים. לא פעם שאנו נאלצים להתמודד עם בעיות שונות וחוזרות של ביוב שכוללות סתימה וביוב שעולה על גדותיו. ברוב המקרים מדובר בצנרות ישנות ומתפוררות שאינן מסוגלות להתמודד עם זרם המים החזק, אך במקרים אחרים גם לנו יש חלק בעניין כאשר הצנרת מוצפת בחומרים לא מתכלים כגון: מגבונים, תחבושות היגייניות וכו' שאנו זורקים בלי לחשוב פעמיים ושגורמים לסתימה עם הזמן.

מהי שאיבת ביוב?

שאיבת ביוב היא למעשה פתיחת סתימת הביוב ע"י משאית אשר לה צינורות מיוחדים לשאיבת מים בעוצמה גדולה. צינורות אלה פותחים סתימות ביוב קשות מאוד, וכך פותחת שוב את הביוב לזרימה תקינה של המים. לאחר פעולת שאיבת הביוב ניתן להשתמש כרגיל במים בבית ללא כל חשש, אך יש להקפיד להבא לא לזרוק מגבונים לחים, תחבושות ושאר דברים אשר סותמים את הביוב וגורמים לבעיה בצנרת לכל הבניין.

כיצד מתבצעת שאיבת ביוב?

שאיבת ביוב מתבצעת עם  משאית אינסטלציה אשר מצוידת בצינורות לשאיבת מים בעוצמה גדולה ועוזרות לפתוח את הסתימות הקשות ביותר. המשאית שואבת את השפכים או החומרים שהצטברו במערכת הביוב ומקשים על מערכת הביוב לזרום כרגיל. הצינורות לשאיבת ואקום אשר מופעלים בעוצמה גבוהה ביותר עוזרים לפתוח הסתימה. פתיחת הביוב מאשפרת זרמה תיקנה של המים לאחר פעולת השאיבה, והשפכים אשר נשאבו מובלים ע"י המשאית לאתרי פסולת מורשים מטעם הגנת הסביבה. גודל המשאית לשאיבת ביוב משתנה בהתאם לגודל סתימת הביוב ולמקום הסתימה, כך שאם מדובר על שטח קטן יותר אז משאית קטנה תספיק, אך אם השטח גדול יותר יהיה צורך במשאית גדולה יותר. כמו כן, סוג המשאית מותאמת גם להיקף העבודה, אם מדובר על מפעל תעשייתי שבו כמות גדולה של ביוב ופסולת, משאית הביובית תהיה מצוידת בכלים חזקים ועוצמתיים יותר לצורך שאיבה מורכבת.

למי מיועדת שאיבת ביוב?

שאיבת ביוב מיועדת בשני מקרים: במקרים של סתימות או חסימות של מערכת הביוב, אשר בעקבותיה יש הצפה ועליה על גדות הביוב. ובמקרים בהם מדובר על טיפול שוטף בריקון בורות הביוב הביתיות או בשאיבת בורות ביוב תעשייתיות במפעלים ובבורות שומנים.

במקרה של הצפה ועליה על גדות הביוב- מדובר על במצב בו יידרש לשאוב את הביוב לפני שניגשים לשלב פתיחת הסתימה בלחץ מים או באמצעים אחרים.

במקרה של טיפול שוטף בריקון בורות ביוב ביתיות- במקרה זה בעיקר באזורים כפריים בבניה ותיקה או בשאיבת בורות ביוב תעשייתיות במפעלים ובורות שומנים בתחום ההסעדה והמסעדנות.

מה קורה במצב בו ביוב לא מטופל כראוי?

מערכת ביוב סתומה אשר אינה מטופלת עלולה להיות מפגע תברואתי חמור ומקור למחלות וזיהומים שונים. לכן חשוב לטפל במערכת זאת כראוי על מנת לא להגיע למצבים חמורים ומסכני חיים. רוב תקלות הביוב נגרמות כתוצאה מבורות ספיגה לקויים אשר לא מנקזים את מי הביוב ע"י חלחול לקרקע. אך ישנם גם מצבים בהם מערכת הספיגה של הבורות משתבשת וכתוצאה מכך הם נסתמים. לכן, יש צורך במשאית ביובית על מנת למנוע מצב בו הביוב עולה גדותיו, שאיבת ביוב בהתאם לנהלים הסביבתיים תברואתיים עוזרת למנוע מצב זה. והשפכים אשר נשאבים מובלים לאתרים מורשים מטעם הסביבה להגנת הטבע שמתמחה בטיפול בשפכים.