מרזבים

המרזבים הן צינורות אשר נמצאים על הגג ותפקידם לגרום למים להתנקז במקום אחד על אחד ולא לגרום לרטיבות בגג או בבית. אך ישנם מצבים שהם המרזבים סתומים ויש לנקותם על מנת שהמים יזרמו כתיקנם. מצבים אלו כוללים: לשלשלת של יונים, לכלוך ועוד. במצבים אלה אלינו לקרוא לאיש מקצוע שינקה את המרזבים שלנו.

חשיבות תיקון מרזבים

מרזבים לא תקינים הם מרזבים אשר גורמים לרטיבות ונזילות בבית. מרזבים אלה עשויים להופיע בכל סוגי המבנים ובכל הגדלים, מבתים פרטיים ועד בנייני מגורים, מבנים תעשייתיים ועוד. חשוב לדעת שעם השנים המרזבים נוטים להיהרס ולהיסתם ועל כן יש להקפיד לבדוק את תקינותם, ובמקרה וקיימת בעיה יש לטפל בה בהתאם ולקרוא לאיש מקצוע שיתקן זאת. כמו כן, רצוי לעשות כל חורף בדיקת מרזבים ובמידה ומתגלה בעיה יש לעשות איטום לפני בוא החורף והרוחות. איטום זה נעשה ע"י יריעות ביט ומניות או זפת תלוי בסוג הגג ומבנהו.

תפקיד המרזבים

תפקיד המרזבים הוא להעביר את המים בחלל סגור מהגג אל המבנה לאורך קירות הקרקע או אל מערכות הביוב. פעולה זאת מונעת הצטברות של המים ושומרת על הגג יבש, וכן על אי חדירת מים אל תוך קירות הבית והתקרה. את המרזבים תמצאו בכל בניין מגורים וכן בתעשיות ומפעלים. לכן חשוב לעקוב אחר המרזבים ולבדוק שהם תקינים.

.בעיות שעלולות לדרוש תיקון מרזבים

בעיות מרזבים נגרמות מכמה סיבות עיקריות:

סתימה- לכלוך, בוץ או חפץ אשר הגיע בטעות אל המרזב וסותם את פתחי הניקוז עלול לגרום לסתימה רצינית במרזבים.

מרזב במקום לא נכון- שיפוע גג אשר ממוקם בצורה לא מתאימה לתעלת המרזב והצבת מרכז באזור לא נמוך בגג, עלולים לגרום לבעיית זרימה במרזב.

פגיעה במרזב- פגיעה במרזב כתוצאה מסטייה בלתי הפיכה עלולה לפגוע בתפקודו של המרזב. כמו כן, בלאי ושחיקה במרזב עם השנים עלולה לגרום להרס המרזב וכן מרזב עם חלודה אשר מפוררת את המרזב, מצריכה החלפת המרזב במרזב חדש.

אי תיקון או החלפת המרזב עלולה לגרום לנזקי רטיבות קשים בגג ובקירות הדירה, ובמקרים חמורים יותר אף עלולה לגרום לנזקים חמורים בתשתית הבניין.