גיזום עצים

גיזום עצים היא פעולה חשובה אשר יש צורך לבצע כאשר ישנה סכנה ממשית לקריסת עצים או ענפים, או פלישת ענפים לחצרות סמוכים אשר גורמים לסתימת מרזבים ומערכות ניקוז עקב נשל העצים. במקרים אלה יש לפנות לגנן אשר יגזום את העצים על מנת שלא יפריעו לנו.

מתי יש צורך בגיזום עצים?


קריסת עצים, ענפים הפולשים לחצרות, ענפים הפולשים לבתים, נשל של העצים אשר סותם את מרזב ואת הניקוז, כל אלו מצריכים גיזום עצים. גיזום העצים עוזר לנו לראות את המרחב טוב יותר ללא הפרעה של ענפים ועצים. הגיזום נעשה בצורה מבוקרת ומפוקחת ע"י גנן מקצועי בהתאם לצמיחת הצמחייה.

כיצד מתבצע הגיזום?

הגיזום מתבצע בהתאם לצמיחת העץ. ישנם סוגי גיזום שונים אשר כוללים: גיזום הקצרה, גיזום הסחה, גיזום דילול, גיזום חידוש. את הגיזום מבצע גנן מקצועי אשר מבין בתחום הגיזום ובעל ניסיון בענף זה. לרוב מדובר על גיזום הקצרה בו מקצרים ענפים ארוכים מדיי אשר מפריעים לשדה הראייה, אך ישנם מקרים בהם יש צורך בגיזום דילול בה מסירים את הענפים השלמים על לבסיסים על מנת שהעץ יבריא ויצמיח ענפים חדשים וחזקים יותר.

אילו סוגי גיזום קיימים?

קיימים כמה סוגי גיזום אשר נעשים בהתאם למצב בשטח. הגנן מחליט עפ"י התמצאותו בשטח איזה סוג גיזום מתאים.

גיזום הקצרה- בגיזום זה מקצרים את הענפים הארוכים על מנת שלא יפריעו, הגיזום נעשה עד שליש מעורכם.

גיזום הסחה- בגיזום זה מכוונים את צמיחת הענפים לכיוון הרצוי בהתאם לבקשת הלקוח. כך שיש לנו שליטה על עיצוב הנוף בעת הגיזום.

גיזום דילול- גיזום זה נועד לעצים אשר הענפים שלהם אינם בריאים, על מנת לחזק אותם מסירים את כל הענפים עד לבסיסם על מנת שיצמחו ענפים חדשים וחזקים.

גיזום חידוש- בגיזום זה גוזמים את כל הענפים מהבסיס שלהם, על מנת לחדש או לשנות מראה מיושן במראה חדיש ורענן.

בהתאם למצב העצים והענפים בשטח ניתן להתאים את סוג הגיזום המתאים ולפתור את בעיית חוסר הראייה במרחב.  לכן בטרם מבוצע גיזום מגיע הגנן אל השטח עצמו על  מנת לבדוק איזה סוג גיזום עליו לעשות.