דוד חשמלי

דוד חשמלי הוא מוצר אשר נמצא בכל בית לצד דודי השמש הותיקים או בנפרד מהם. הדוד קל ונוח לתפעול והוא נותן לנו מים חמים לאורך כל השנה. כל מה שצריך לעשות זה פשוט להדליק אותו כמה דקות ולחכות שיתחמם.

מהו דוד חשמלי?


דוד חשמלי הוא למעשה דוד אשר כולל תרמוסטט מובנה  ומחמם את המים ע"י חשמל ולא ע"י קולטי שמש כמו שקורה בדוד שמש. הדוד חוסך לנו בחשמל, מצמצם את צריכת המים שלנו למינימום הכרחי  ויעיל עד מים בחיי היום יום שלנו. את הדוד מדליקים מספר דקות ספורות על מנת לקבל מים חממים לאורך שעה.

היכן ממוקם הדוד חשמלי?

הדוד החשמלי ממוקם בחדר האמבטיה, ליד ברז האמבטיה או בחדר שירות שהוא בסמוך לאמבטיה. ישנם מקומות שבהם הדוד החשמלי תלוי מעל הטוש וזאת על מנת שיהיה לנו בידוד. כיום רוב דודי החשמל מגיעים עם חומרי בידוד אשר שומרים על טמפרטורת המים זמן רב. ברוב הדירות הישנות השכורות נוהגים להשתמש בדוד חשמלי על מנת לחסוך בעלויות התקנת דוד שמש המשולב עם דוד חשמל וכן בעלויות החשמל. כמו כן, אם אתם שומרי שבת או אוהבים שוכחים כמה זמן חיממתם את הדוד, תוכלו להוסיף טיימר שהוא למעשה שעון שבת אשר יאפשר לכם לכוון את הדוד להפעלה רבע שעה עד חצי שעה לפני שאתם מתעוררים בבוקר.

מהם היתרונות של דוד חשמלי?

בדומה לדוד שמש גם לדוד חשמלי יש יתרונות אשר עושים אותו לדוד משתלם ביותר לצד דוד השמש או כדוד עיקרי. ברוב הדירות השכורות נמצא דוד חשמלי אשר עוזר לחסוך בעלויות החשמל ומכיל כמות גדולה של מים חמים לכל המשפחה. כך שלא צריכים להיות תלויים בשמש אלא פשוט מדליקים, מחכים כמה דקות ונכנסים. בימי הקיץ החמים יש צורך להדליק כמה דקות. יתרונות דוד חשמלי כוללים:

חסכון בחשמל- הדוד החשמלי עוזר להוזיל באופן משמעותי את עלויות צריכת החשמל והמים באלפי שקלים בשנה כתוצאה מהאקלים החם ששורר בארצנו.

שילוב מערכות- במערכת הדוד החשמלי תוכלו להחליט אם להפעיל את מערכת החימום או להסתפק במים הקיימים.

התקנת טיימר- עם התקנת טיימר תוכלו לדעת לחמם לכם מים כמה זמן שאתם צריכים.

איזה גודל דוד חשמלי מתאים לנו?

על מנת לדעת איזה גודל של דוד אנו צריכים חשוב לבדוק כמה נפשות וכמה ליטר מים אנו משתמשים. כך למשל הכמות הנדרשת של מים חמים לאדם בודד היא בין 30-40 ליטר ביום בממוצע. למשפחה בת 3-4 נפשות נצטרך דוד בנפח של 120 ליטר, ואילו משפחה של 4-5 נפשות נצטרך דוד של 150 ליטר, ואילו משפחה של מעל 5 נפשות דוד בנפח של 200 ליטר. כלומר ככל שאנו יותר נפשות בבית כך נצטרך דוד יותר גדול.

כמה זמן לוקח לחמם דוד חשמלי בחורף?

 הזמן שלוקח לדוד חשמלי בחורף לחמם את המים, בהנחה שטמפרטורה של המים הקרים הינה 15 מעלות צלסיוס  מתחלקת בהתאם לגודל הדוד:

דוד של 120 ליטר ייקח שלוש שעות לחמם.

דוד של 150 ליטר ייקח  שלוש שעות וארבעים דקות לחמם.

דוד של 200 ליטר ייקח ארבע שעות לחמם.

כמה זמן לוקח לחמם  את הדוד למקלחת אחת חמה בחורף?

למקלחת חמה אחת בחורף בדוד חשמלי ייקח 10 דקות של הדלקת הדוד, על מנת לקבל מקלחת חמה של שעה.